Επιβλητικό πέρασμα από το Μαρούσι

Την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν έκανε στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Περιστέρι, που επικράτησε με 103-74 της νεοφώτιστης ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη και διπλασίασε τις νίκες του στη Basket League.

Εξαιρετικό μπάσκετ από την ομάδα των δυτικών προαστίων, που σημείωσε 100άρα στο Μαρούσι και πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, πηγαίνοντας πλέον στο 2-3. Από την άλλη, ο σύλλογος των βορείων προαστίων επέστρεψε στις ήττες και έχει ρεκόρ 1-4 μέχρι τώρα στην επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία.

Το Περιστέρι είχε ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 17-11 δια χειρός Χαντς. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν είχαν καλή αμυντική λειτουργία και γι’ αυτό δεν μπόρεσαν από νωρίς να ξεφύγουν στο σκορ. Το Μαρούσι πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με τρίποντο του Στασινού, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 25-24.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη βρήκε συνεχόμενα καλάθια κοντά στη ρακέτα από τον Τζούστον και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 14′, όπου βρέθηκε στο 36-34, πριν το επιθετικό ξέσπασμα των “κυανοκίτρινων”, που άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Με σερί 8-0 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 42-36 και έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, μέχρι που ο Γιαννόπουλος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε σε 53-52 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Κομβική για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν η τρίτη περίοδος στο σημερινό παιχνίδι στον Άγιο Θωμά. Το Περιστέρι εμφάνισε εξαιρετικό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ στο δεύτερο μέρος του αγώνα και είχε επιμέρους 32-14 σε δέκα λεπτά, κάτι που του έδωσε τη νίκη και μάλιστα με άνεση. Δύο μεγάλα σερί είχαν οι “κυανοκίτρινοι” και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ τους. Το 60-58 στο 23′ έγινε 70-58 στο 26′ και το 72-64 του 27′ έγινε 85-64 λίγο πριν το φινάλε της περιόδου.

Αναμενόμενα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε να μάθουν όλοι, ήταν το τελικό σκορ της νίκης του Περιστερίου. Μόλις οκτώ πόντους σημείωσε το Μαρούσι στην τέταρτη περίοδο και δεν κατάφερε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς, που έληξε στο +29 (103-74) για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 18 (4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πένο, Τζούστον 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές), Γιαννόπουλος 12 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σταυρακούκας, Στασινός 11 (3/7 τρίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ιορδάνου, Λούκοβιτς (0/6 σουτ), Καλογερίας 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 23 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος.//ΜΠ.