Συνεχίζεται το έργο του Δήμου Λαρισαίων για την αντικατάσταση του οδοφωτισμού νέο φωτισμό LED, στην πόλη και τα χωριά του Δήμου.
Το έργο υλοποιείται, στο πλαίσιο της Συμβασης Ενεργασικής Απόδοσης και αφορά στην αντικατάσταση περίπου 16.000 φωτιστικών σωμάτων. Οι αντικαταστάσεις βρίσκονται σε εξέλιξη και ήδη έχουν τοποθετηθεί 6.500 νέα φωτιστικά σώματα, σε χωριά και συνοικίες (Ιπποκράτης, Αγιος Γεώργιος, Νέα Σμύρνη κ.α.) με εντυπωσιακά αποτελέσματα.
Σημειώνεται ότι στο πλαίσιο του έργου εγκαθίσταται και σύστημα τηλεελέγχου – τηλεχειρισμού, ενώ η αντικατάσταση του συνόλου του οδοφωτισμού βελτιώνει την καθημερινότητα των πολιτών, ενώ παράλληλα επιτυγχάνονται στόχοι εξοικονόμησης πόρων από την αντικατάσταση του παλιού εξοπλισμού του συστήματος με νέο και σύγχρονο. Το έργο της αντικατάστασης θα ολοκληρωθεί τον αμέσως επόμενους μήνες.
More Stories
Στα χέρια των αστυνομικών δυο γυναίκες για διαρρήξεις στην Καρδίτσα
Το μαγικό κλειδί της Κάρμεν Ρουγγέρη “ανεβαίνει” σήμερα στα Φάρσαλα
Πως η Λάρισα “μπήκε” στην καρδιά της οικογένειας του E. Morricone – Το 48ωρο του βιογράφου του μεγάλου συνθέτη στη Λάρισα