Στο κοιμητήριο Θέρμης έφτασε το απόγευμα της Παρασκευής η μεγάλη πομπή που μετέφερε τη σορό του Γιώργου Λυγγερίδη, του αστυνομικού που έχασε την ζωή του έπειτα από πολυήμερη νοσηλεία μετά τον βαρύτατο τραυματισμό του κατά την διάρκεια των επεισοδίων στου Ρέντη. Οικογένεια, συγγενείς και φίλοι τον συνοδεύουν στην τελευταία του κατοικία.
Όπως έχει ανακοινωθεί η πομπή κινείται επί των οδών εξωτερικά του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου, Κατσιμίδη, Κωνσταντίνου Καραμανλή, Εθνικής Οδού Θεσσαλονικης – ν. Μουδανιων, Μαρίνου Αντύπα, επ. οδου Χαριλάου – θέρμης και εξωτερικά των κοιμητηρίων στη Θέρμη.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Εν τω μεταξύ συγκλονιστικές στιγμές εκτυλίχθηκαν στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, όπου τελέστηκε η εξόδιος ακολουθία του 31χρονου αστυνομικού.
Τραγικές φιγούρες οι συγγενείς του Μάλιστα, η μητέρα του συγκλόνισε, αφού σε συλλυπητήρια που δεχόταν από συγγενή ακούγεται να λέει: «Βαστάω εγώ, βαστάω. Είμαι η μάνα του ”Λύγγε”».
Το παρών στην κηδεία έδωσαν ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης , ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Γιάννης Οικονόμου, τα σώματα ασφαλείας και πολιτικά και αυτοδιοικητικά πρόσωπα.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Στεφάνι έστειλε ο πρωθυπουργός, ο ΣΥΡΙΖΑ και ο αρχηγός της ΕΛΑΣ.
Σπαραγμός στον επικήδειο του διμοιρίτη του αδικοχαμένου αστυνομικού
Με δάκρυα στα μάτια αλλά και περηφάνια οι διμοιρίτες, συνάδελφοι του αστυνομικού αποχαιρέτησαν στον Άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης τον άνθρωπο που έδωσε γενναία μάχη έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό του.
Τουλάχιστον 50 άτομα από τη διμοιρία στην οποία υπηρετούσε για δέκα περίπου χρόνια έφτασαν στη Θεσσαλονίκη για να πουν το ύστατο χαίρε.
Έξι από αυτούς κουβάλησαν στους ώμους τους το φέρετρο του ανθρώπου που τους συντρόφευε για χρόνια.
Σπαρακτικός ήταν ο επικήδειος συναδέλφου του, που μίλησε για έναν άνθρωπο με ήθος και φιλότιμο και μνημόνευσε τις αποστολές που έκαναν στις Καστανιές το 2022: «Εκεί, συγκράτησες την παράνομη είσοδο 2.000 ατόμων, συμβάλλοντας στην προστασία των εθνικών συνόρων με πίστη στο Σύνταγμα και τη Δημοκρατία. Μου έλεγες πως οι Καστανιές ήταν ο σταθμός της υπηρεσιακής μας ζωής».
Απευθυνόμενος στον ίδιο είπε: «Ήσουν όρθιος με την ασπίδα σου».
More Stories
Δίκη για το Μάτι: «Φώναζα τα ονόματα των παιδιών μου, αλλά δεν απαντούσε κανείς»
Ρωσία: Δύο νεκροί και 100 τραυματίες από σύγκρουση αμαξοστοιχίας με φορτηγό στην περιφέρεια Βόλγκογκραντ
Μύκονος: Συνελήφθησαν τρία άτομα που έκαναν… delivery ναρκωτικά