28 Σεπτεμβρίου 2024

Αφεντικό στην Πάτρα ο Προμηθέας

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το ντέρμπι της πρωτεύουσας της Αχαΐας, καθώς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα με 106-68, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Προμηθέα ο Απόλλωνας, αφού στις επόμενες τρεις περιόδους οι γηπεδούχοι έδειξαν τη μεγάλη διαφορά ποιότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες της Πάτρας. Ακόμη μία 100άρα για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, που συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και ανέβηκε στο 4-2, ενώ η ομάδα του Κώστα Δελέγκου έπεσε στο 1-5.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από τις πρώτες φάσεις και το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα, κάτι που το συνηθίζει ο Προμηθέας, όχι όμως και ο Απόλλων. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη πολυφωνία στην επίθεση και προηγήθηκαν με 13-7 στο 4′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να ακολουθήσουν, χάρη στον Μουράτο, ο οποίος κουβάλησε τον Απόλλωνα σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο, πετυχαίνοντας 14 πόντους. Οι εννέα εύστοχες βολές του Προμηθέα στα τελευταία τρία λεπτά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, που βρέθηκε μπροστά με 28-27 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ξέμειναν από λύσεις και διατηρήρσαν την επαφή τους με το σκορ μέχρι το 13′, όταν και προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 34-33 με καλάθι του Σκορδίλη. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια και ξέφυγαν σημειώνοντας επτά τρίποντα στη δεύτερη περίοδο. Επιμέρους 33-17 για τον Προμηθέα στο δεκαλέπτο αυτό, κάτι που άλλαξε σημαντικά τα δεδομένα του αγώνα, αφού στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 17 (61-44).

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68