Την τελευταία στιγμή αποφεύχθηκε η επέκταση της φωτιάς που ξέσπασε στον κινητήρα τουριστικού λεωφορείου, ενώ βρισκόταν εν κινήσει.
Ο επαγγελματίας οδηγός αντελήφθη καπνό στο πίσω μέρος του λεωφορείου, φτάνοντας έξω από σταθμό ΚΤΕΛ στον αυτοκινητόδρομο ΠΑΘΕ, στον κόμβο Πλατυκάμπου στη Λάρισα. Αμέσως ενημέρωσε την Πυροσβεστική Υπηρεσία ξεκινώντας παράλληλα τις απαραίτητες ενέργειες για να μην επεκταθεί η φωτιά.
Δυνάμεις της Π.Υ. με 8 άντρες και υδροφόρα οχήματα έσπευσαν στο σημείο για την αντιμετώπιση του συμβάντος. Ωστόσο ο οδηγός είχε είδε περιορίσει τις φλόγες.
Το συμβάν προκάλεσε την έντονη ανησυχία των επιβατών, οι οποίοι για προληπτικούς λόγους και για να μην τεθεί σε κίνδυνο η υγεία τους, απομακρύνθηκαν άμεσα από το λεωφορείο.
More Stories
Λάρισα: Δίωξη κατά της Προέδρου της ΡΑΣ και στελεχών της Πυροσβεστικής για το δυστύχημα στα Τέμπη
Δημος Τεμπών: Απομακρύνετε παράνομες ομπρέλες και ξαπλώστρες απο την παραλία μέχρι την Κυριακή
Δεκαπέντε συλλήψεις σε μια εβδομάδα στη Θεσσαλία για υποθέσεις ναρκωτικών