28 Σεπτεμβρίου 2024

Ήττα για τον Μίλων αλλά… είσοδος στην επόμενη φάση του CEV Cup

Τι και αν έχασε με σετ 3-2 από την Άιχ Ντομπ, η ελληνική ομάδα κατάφερε να “κλειδώσει” την είσοδο στους “16” του ευρωπαικού κυπέλλου βόλει Ανδρών.

Η Τσάντρουγκα Άιχ Ντομπ υποδέχθηκε τον Μίλων στην Αυστρία, στο “Jufa-Arena”, στο Μπλίτσμπουργκ, στο πλαίσιο των “32” του CEV Cup. Ωστόσο, η αναμέτρηση έφτασε μέχρι το σετ του “θανάτου”, αλλά το σύνολο από την Ελλάδα κατάφερε να επικρατήσει σε δύο σετ, τα οποία του έδωσαν αυτό που ήθελε περισσότερο: ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Η ελληνική ομάδα έχασε στο… νήμα το πρώτο σετ, αφού ηττήθηκε με σκορ 27-25. Παρά το γεγονός πως ο Μίλων έφτασε στα ίσα, πηγαίνοντας το σετ λίγο… παραπέρα! Ωστόσο, στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν για να κατακτήσουν δύο σετ, αφού έτσι θα είχαν την ευκαιρία πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι πολυμήχανοι Έλληνες όμως, πέρασαν μπροστά, με σκορ 17-14, όντας πεισμωμένοι για να “πιάσουν” τον στόχο τους. Και έτσι έγινε! Ο Μίλων πήρε το σετ, με σκορ 25-19, και έκανε το 1-1.

Στο επόμενο σετ, η οικοδέσποινα ομάδα πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα (11-8), με τον Μίλων να πλησιάζει στο 23-22. Μάλιστα, η ελληνική ομάδα πίεσε άκρως… ασφυκτικά, φτάνοντας ακόμη και στο 26-26, παίρνοντας το σετ (2-1) στο τέλος της ημέρας (29-27). Με αυτό το αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο τέταρτο “γύρο”, η Ντομπ έκανε το… 10-3, κάνοντας τα πράγματα πολύ δύσκολα για τους “επισκέπτες”, αφού στο τέλος κατάφερε να κάνει το 2-2 στα σετ, με σκορ (25-17). Στο σετ του… θανάτου, ο Μίλων δεν μπορούσε να κρατηθεί όρθιος και υπέπεσε σε λάθη, τα οποία εκβίασε η αντίπαλος ομάδα, που νίκησε με σκορ 20-18, για το 3-2.

Τα σετ: 25-27, 19-25, 27-29, 27-17, 20-18.//ΓΚ