Νίκες για Άρη και Θέτις

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν η νικήτρια με 3-2 σετ στο τοπικό ντέρμπι με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο κλειστό της Μίκρας. Επιστροφή στις νίκες για το σύνολο του Γιώργου Ρούση που επικράτησε με ανατροπή της Λαμίας μετά από ένα συναρπαστικό ματς.

Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησε με το ίδιο σκορ στα Ιλίσια. Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων έφτασαν κοντά στη πρώτη τους νίκη στη Volley League Γυναικών, προηγήθηκαν με 1-2 σετ και 8-11 στο τάι μπρέικ αλλά στο φινάλε λύγισαν.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο Άρης σε εκείνο το σημείο πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-10), έκτοτε δεν απειλήθηκε και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τους Πρωταθλητές Πεύκων να παίρνουν προβάδισμα 8-11 αλλά ο Άρης γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά με 12-11. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με το σκορ στο 20-20, οι Πρωταθλητές Πεύκων έτρεξαν σερί 0-5 και έκαναν το 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν από νωρίς με μεγάλη διαφορά, ο Άρης δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει για το 1-2 σετ με 08-25.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 5-0 και αύξησε τη διαφορά κάνοντας το 8-1. Στα μισά του σετ οι Πρωταθλητές Πεύκων μείωσαν στους τρεις, κάνοντας το 12-9. Με το σκορ στο 16-15 ο Άρης με νέο σερί 6-0 ξέφυγε με +7 (22-15) για να στείλει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ.

Στο τάι-μπρέικ οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν με 3-7, αλλά ο Άρης με ένα σερί 4-0, ισοφάρισε σε 7-7. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Άρη να κάνει το τελικό 15-13.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 08-25, 25-18, 15-13)

Η Λαμία προηγήθηκε 0-1 και με εξαίρεση το γ’ σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική, ωστόσο η εκπληκτική Χέιντεν (25 πόντοι με 6 άσσους και 4 μπλοκ) οδήγησε την ομάδα του Γιώργου Ρούση στη δεύτερη νίκη της

Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο 9-8 έγινε 11-8 και 16-11 για τη Θέτιδα που πίεσε στο σερβίς και μέχρι το 17-12 φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς. Εκεί όμως άρχισαν τα λάθη και είχαμε ντέρμπι με τη Λαμία να ισοφαρίζει 19-19 (άουτ Πετοβάρι) και να προσπερνά 22-23 με άσο. Η Μερτέκη έσβησε το σετ μπολ στο 23-24, αλλά η ίδια με κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 24-26.

Η Λαμία μπήκε με άλλη ψυχολογία στο β’ σετ και πολύ γρήγορα πήρε το προβάδισμα φτάνοντας στο 4-9, ωστόσο η Θέτις δεν άφησε τη διαφορά να ανοίξει κι απάντησε άμεσα για το 9-9, ενώ το 9-11 έγινε 15-11 με την Χέιντεν στο σερβίς. Το σετ όμως είχε ακόμη ανατροπές για να δώσει με τη Λαμία να ισοφαρίζει στο 16-16 και να προηγείται 18-19. Πετοβάρι και Χέιντεν με πετυχημένες κόντρες έφεραν το 21-19, με τη Λαμία να μειώνει σε 21-20, αλλά εκεί να δέχεται σερί 4-0 για το 25-20.

Κι ήταν η σειρά της γηπεδούχου ομάδας να ξεκινήσει καλύτερα το γ’ σετ καθώς προηγήθηκε γρήγορα με 6-2 και 11-4 φτάνοντας στο 2-1 χωρίς να κινδυνεύσει.

Το ντέρμπι άρχισε ξανά στο δ’ σετ όταν το 6-3 έγινε 6-7, για να ξεφύγει εκ νέου η Θέτις με 15-11, ωστόσο η Λαμία προσπέρασε με 15-16 με την Φλιάκου στο σερβίς και έφτασε στο 16-18. Εκεί όμως δέχθηκε σερί 5-0 για το 21-18 και με συνολικό επι μέρους σκορ 9-2 διαμορφώθηκε το 25-20.

Τα σετ: 3-1 (24-26, 25-20, 25-18, 25-20) σε 116′