Στους δρόμους σήμερα η εκπαιδευτική κοινότητα και στη Μαγνησία με φοιτητές και μαθητές να πρωτοστατούν στη διαμαρτυρία για την ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων στο πλαίσιο πανελλαδικών κινητοποιήσεων.
Η συγκέντρωση έχει προγραμματιστεί για τις 12 το μεσημέρι στο παραλιακό συγκρότημα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και θα ακολουθήσει πορεία.
Στο μεταξύ οι μαθητές σε 10 Γυμνάσια και Λύκεια προχώρησαν σε κατάληψη προκειμένου να συμμετάσχουν στη συγκέντρωση και πορεία που έχει προγραμματιστεί για τις 12 το μεσημέρι. Ειδικότερα, υπό κατάληψη τελούν σήμερα, σύμφωνα με τα στοιχεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας, τα εξής σχολεία: 6ο Γυμνάσιο Βόλου, 8ο Γυμνάσιο Βόλου, Γυμνάσιο Ιωλκού, 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Ν. Ιωνίας, 2ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας, 4 ΓΕΛ Βόλου, 1ο ΕΠΑΛ Βόλου, 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας, 2ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας και Μουσικό Σχολείο Βόλου.
www.ertnews.gr
More Stories
Σε νέα συνέλευση αποφασίζουν για τις αντιδράσεις τους οι αγρότες του Πηλίου
Εγκαινιάζεται η συμπεριληπτική παιδική χαρά στο Μορφοβούνι Δήμου Λ. Πλαστήρα
Στο λιμάνι του Βόλου το «Marcella Discovery”