Διάκριση για τις δίδυμες αδελφές Αργυρώ και Δήμητρα Βαλαμούτη του Λυκείου Ευξεινούολης, στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής 2023». Κατάφεραν μεταξύ των 350 συμμετεχόντων μαθητών απ’ όλη τη Μαγνησία να διακριθούν και θα συμμετάσχουν στη β’ φάση του διαγωνισμού.
Σημειώνεται ότι ο 84ος Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΘΑΛΗΣ 2023» αφορά στους μαθητές των τάξεων Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου και συμμετείχαν 350 μαθητές και μαθήτριες από 50 Γυμνάσια και Λύκεια του Ν. Μαγνησίας. Από αυτούς διακρίθηκαν 45 μαθητές, μεταξύ των οποίων η Αργυρώ και η Δήμητρα, οι οποίοι θα λάβουν μέρος στην επόμενη φάση του διαγωνισμού «ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων, η καθηγήτρια των μαθηματικών Στεργίου Ελισάβετ και η Διευθύντρια Σταυραντώνη Μαρία συγχαίρουν, όπως επισημαίνουν σε ανακοίνωσή τους, την Αργυρώ και τη Δήμητρα για τη διάκριση αλλά και για το εξαίρετο ήθος τους, τους εύχονται ένα όμορφο ταξίδι στη γνώση, Καλή Πρόοδο σε όλα τα μαθήματα αλλά ιδιαίτερα στον θαυμαστό κόσμο των μαθηματικών, να θέτουν πάντα υψηλούς στόχους στη ζωή τους και να προσπαθούν να τους επιτυγχάνουν.
www.ertnews.gr
More Stories
Ερώτηση Μεϊκόπουλου για τα οδοιπορικά των νεφροπαθών και την αύξηση που δεν αποδίδεται
Πρόσθετοι πόροι 52,5 εκατ. € μέσω του προγράμματος απονιτροποίησης για τους πληγέντες αγρότες Θεσσαλίας και Έβρου
ΔΕΥΑΜΒ: Μάχη με τις βλάβες- 800 βλάβες για τον μήνα Ιούλιο